Wat is FORTIUS? Wat bieden wij aan?

FORTIUS betekent sterker in het Latijn.
Sterker maar ook duurzamer.

Duurzaam bouwen betekent voorzien in de materiële behoeften van de huidige generatie maar er voor zorgen dat de volgende generaties ook kunnen genieten van wat we tegenwoordig bouwen.

Het is bekend dat beton en asfalt op papier wel duurzame materialen kunnen zijn maar in de praktijk toch moeilijk hun verwachte levenstijd behalen omwille van kwalitatieve problemen tijdens het bouwen of omdat ze onderhevig zijn aan afbrekende krachten en dit op relatief korte termijn.

FORTIUS biedt oplossingen om deze afbrekende krachten te neutraliseren of hun invloed weg te nemen.

De firma FORTIUS biedt onder andere probleemoplossingen aan uit composietmaterialen die reeds lang hun deugdelijkheid bewezen hebben in ruimtevaart en vliegtuigbouw maar nog niet zeer lang ingezet worden in het versterken van beton en asfalt.

Ondertussen is er toch al een tiental jaren ervaring met deze materialen en kunnen de eerder traditionele ontwerpers en bouwers hun scepticisme laten varen en in volle vertrouwen overschakelen op het gebruik van deze nieuwe materialen.

Zoals men weet zijn composieten niet corrosief en sterker dan de gebruikelijke bouwmaterialen en dit leidt ertoe dat bouwen met composieten duurzamer is. De meest gebruikte composieten zijn gemaakt uit vezelversterkte harsen. Als vezel gebruikt men glas en koolstof maar ook aramide, polyester en polypropyleen. De harsen zijn epoxy en vinylesters maar ook urethanen, isophtaalzure polyster harsen etc…

De aangeboden produkten zijn onder andere glasvezelwapeningsstaven en koolstofvezel-wapeningsstaven voor het inwendig versterken van beton. Deze zijn in het jargon bekend als GFRP en CFRP staven. De voordelen van deze wapeningsstaven zijn dat ze absoluut roestvrij zijn en een hogere treksterkte hebben als staal. Hun eigenschappen zijn anders dan die van staal en daarom moeten de berekeningen daaraan aangepast worden. Deze berekeningen volgen echter steeds de basisregels van de sterkteleer en het ontwerpen van gewapend beton en zijn dus voor iedere ingenieur en architect onmiddellijk verstaanbaar. We passen enkel nieuwe waarden toe voor de elasticiteitsmodulus, de uiterste treksterkte en de veiligheidscoëfficiënten en dit naargelang de toepassing en het gekozen type materiaal.

FORTIUS biedt rekeningsvoorbeelden aan en hulp aan ontwerpers. Bovendien zijn er recent in vele landen normen geschreven voor het berekenen van gewapend beton met deze nieuwe wapening. Japan, Canada en Engeland liepen hierin voorop maar ook in de VSA is men bijna klaar met een norm die nog in 2000 zal gepubliceerd worden. Europa volgt weldra. Werkgroep TG 9.3 van de fib heeft reeds heel wat vooruitgang geboekt.

Ook biedt FORTIUS koolstof- en glasvezelfolies en laminaten aan voor het uitwendig versterken van beton. Dit is zeer dikwijls nodig wanneer bestaande gebouwen of kunstwerken aan hogere eisen moeten voldoen, bijvoorbeeld omdat er hogere gebruikslasten zullen optreden. Ook is het dikwijls zo dat bestaande constructies aangetast zijn door omgevingsfactoren en de origineel berekende levenstijd niet zal gehaald worden. Dit hoeft niet te lijden tot de afbraak van de constructie maar kan met het op de juiste plaats oplijmen van koolstof of glasvezel weer opgelost worden. De harsen nodig om deze folies of laminaten aan de beton te bevestigen worden ook aangeboden.

FORTIUS is gekozen als partner van enkele van de belangrijkste producenten van composieten die gebruikt worden voor de interne en uitwendige versterking van beton en asfalt zoals Hughes Brothers, S&P, etc… Deze firma's waren de pioniers in het gebruik van composieten in de bouw en hebben een wereldwijde reputatie opgebouwd.

FORTIUS levert ook staal- en kunststofvezels voor het intern versterken van beton. De kunststofvezels zijn gemaakt uit Polypropyleen en verkrijgbaar in losse filamenten of gefibrileerd. Ze voorkomen krimpscheuren in beton en verhogen de ondoorlatendheid voor water of vocht. Staalvezels worden in stortklare beton gebruikt als versterking in plaats van wapeningsnetten.Dit resulteert in een besparing in materiaal, werkuren en verhoogt de kwalitiet van de beton.

Verder worden er ook speciale composietankers aangeboden. Deze GFRP ankers worden gebruikt als versteviging in tunnels, kaaimuren en oude gebouwen uit metselwerk.